AB’den Türkiye’ye 1 milyar euro deprem yardımı

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında destek için bugün Brüksel’de düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda, Türkiye’ye 1 milyar euro vereceğini açıkladı.

“Kış sürerken, milyonlar şu anda evsiz ve çadırlarda yaşıyorlar” diyen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Yeniden yapılanma için seferber olmamız lazım. Evler, okullar ve hastaneler depreme karşı en yüksek güvenlik standardında yeniden inşa edilmeli. Su, sanitasyon ve diğer önemli altyapı tesisleri onarılmalı. Kamu hizmetleri ve işletmeleri yeniden başlamak için sermayeye ihtiyaç duyuyor; bu sayede insanlar geçimlerini sağlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’deki depremlerin yarattığı hasarın 100 milyar doları aşacağını belirtmişti.

ÇAVUŞOĞLU, YUNAN MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Bağışçılar Konferansı’na katılmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu görüşmeye dair sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Nikos Dendias’la görüştük. Deprem ve tren kazasından sonraki dayanışmayı sürdürüyoruz. Bazı adaylıklarımızı karşılıklı olarak destekleme kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, “İki Bakanın görüşmesi pozitif bir atmosferde geçmiştir. Yunanistan’la ülkemiz arasında varılan adaylıkların karşılıklı olarak desteklenmesi taahhüdü, iki ülke arasında olumlu gündeme katkı niteliği taşımaktadır” denildi. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir