Google’a Yapay Zeka Özelliği Geliyor

Google CEO’su Sundar Pichai, Google’ın arama motoruna, diyaloğa dayalı yapay zeka özellikleri ekleyeceklerini söyledi. 

Pichai, The Wall Street Journal’a verdiği röportajda, yapay zeka alanındaki ilerlemelerin Google’ın arama motorunu güçlendireceğini belirtti. Pichai, OpenAI ve Microsoft’un yapay zeka pazarını ele geçirmek için yarışa katılmasıyla, fırsat alanının artık daha da genişlediğini söyledi. 

Maliyet Kesintilerine Rağmen Çalışmalar Sürüyor

Yapay zeka sohbet robotlarının Google için bir tehdit haline gelebileceği algısını reddeden Pichai, arama motoruna AI özellikleri eklemek için çaba sarf ettiklerinin altını çizdi. 

Google’ın ana faaliyet alanına yönelik yapay zeka tehdidiyle mücadele etmeye çalışan Pichai, bir yandan da maliyetleri düşürmesi için yatırımcı baskısıyla karşı karşıya. Google’ın ana şirketi olan Alphabet, Ocak ayında 12.000 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Bu süreçte, ekonomide yaşanan enflasyon ve durgunluk endişeleri diğer teknoloji şirketlerini de kesintiye gitmeye teşvik etti. 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Pichai: “Kesinlikle kalıcı tasarruflar yaratmaya odaklanıyoruz. İlerlemeden memnunuz ancak daha yapacak çok işimiz var” ifadelerini kullandı. 

Maliyet kesintilerine rağmen yapay zeka çalışmalarını sürdüren Google, ChatGPT’nin üstün başarısının ardından yeni ürünler üzerindeki çalışmalarını da hızlandırdı. 

Google, geçtiğimiz aylarda LLM’leri (büyük dil modelleri) arama motoruna entegre edeceğini duyurmuştu, ancak konuşma özellikleri için planlarını ilk kez paylaştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir