Merkez Bankası’nın genel kurul tarihi belli oldu

Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 kâr dağıtım kararını da içerecek olağan genel kurulu 28 Mart’ta Ankara’da elektronik ve fiziksel ortamda gerçekleşecek.

TCMB’den yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 91. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı, 28 Mart 2023 Salı günü saat 1400’te elektronik ortamda ve fiziki olarak İdare Merkezi Konferans Salonunda yapılacaktır” denildi.

TCMB deprem bağışları sırasında 2022 bilançosu kârından 30 milyar TL bağışlamıştı.

Banka ayrı bir kararla erkene almadığı sürece her yıl Mart ayı sonunda genel kurul düzenliyor. TCMB erkene alınmamışsa genel kurulu takip eden birkaç gün içinde bir önceki yıla ilişkin oluşan kârını yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra Hazine’ye aktarıyor.

Banka geçen yıl Hazine’ye bu kapsamda 50 milyar TL aktarmıştı.

TCMB Genel Kurul gündeminde Banka Meclisi’nce yardım yapılması amacıyla ihtiyat ayrılmasını da içeren kâr dağıtımı ile ilgili teklifin okunması ve görüşülmesi, 2022 yılına ait bilanço, kâr ve zarar hesabı ile kâr dağıtımına ilişkin teklifin onaylanması yer alıyor.

Ayrıca Banka Meclisi’nin 30 Nisan sonrası boşalacak iki üyeliği ile Denetleme Kurulu’nun üç üyeliği için de seçim yapılacak. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir