Yapay Zekanın Neden Makale Yazmaması Gerektiğini Anlatan Makalenin ChatGPT Tarafından Yazıldığı Ortaya Çıktı!

Yapay zekanın gelişimi her gün şaşırtıcı olmaya devam ediyor. Hikayeler ve yazılar yazabilen ChatGPT’nin öğrencilerin ödevlerinde anlaşılıp anlaşılamayacağı tartışma konusu olunca bir profesör deneme yapmak istedi. ChatGPT’yi ChatGPT’ye yazdırdı. Hazırlanan ödev intihal testini geçti. Gelin birlikte haberin detaylarına bir bakalım. ?

Kaynak: https://www.theguardian.com/technolog…

Yeni teknoloji çağında akademik bütünlüğün sağlanması tehlikeye girebilir gibi duruyor.

ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının ‘özellikle akademik dürüstlük ve intihal ile ilgili olarak’ endişeye neden olduğu açık. 

Plymouth Marjon Üniversitesi akademik uygulama direktörü Profesör Debby Cotton ve arkadaşları makaleyi kendileri yazmış gibi davranarak ChatGPT’ye yazdırdı ve olacakları görmek istedi.

ChatGPT tarafından yazılan makalenin konusu da ironik bir şekilde neden ChatGPT kullanmamak gerektiği idi.

Profesörler, aslında bir makine tarafından yazıldığını söylemeden ‘Yazmak ve Aldatmak: ChatGPT Çağında Akademik Bütünlüğü Sağlamak’ adlı makaleyi kendi adlarına başarıyla yayınlayabildi. Aslında, kendi hakkında olan bu makaleyi de ChatGPT yazmıştı.

“ChatGPT diğer konularda olduğu gibi akademik makale yazmak konusunda da oldukça başarılı. Bu ileride öğrenciler ve yapay zeka arasında bir savaşa dönüşecek gibi duruyor.”

Cotton’un makalesini değerlendiren dört akademisyen, eserin onun ve belirttiği iki akademisyen arkadaşının tarafından yazıldığını düşündü. Makale intihal testini geçerek yayınlanmaya hak kazandı. 

Bu durum intihal tespit etmeye yarayan uygulamaları riske soktu ve akademisyenleri öğrencilerin ödevlerinin kendileri tarafından yazılıp yazılmadığını anlamak içni daha sıkı denetime itti.

ChatGPT kullanan öğrencileri sınır dışı edeceklerini söyleyenler bile mevcut.

Profesör Cotton’un yapay makalesi intihal dedektöründen geçip hakemi de kandırmayı başardıktan sonra, piyasaya sürülen en son sürüm ChatGPT-4”ün çok daha iyi olduğu ve “daha insani” şekilde yazabildiği konusunda endişeler gittikçe artıyor. 

Debby Cotton verdiği röportajda: ‘ChatGPT’nin çok yüksek düzeyde yazma becerisi olduğunu göstermek istedik.’ dedi.

Bligisayar yazılımcısı Thomas Lancaster konu ile alakalı şöyle diyor;

“Yazılı bir belgenin ChatGPT tarafından yazıldığını kanıtlamak inanılmaz derecede zor, çünkü yazma standardı genellikle iyi oluyor. İngilizce kullanımı ve dil bilgisi kalitesi genellikle bir öğrenciden daha iyi.”Bununla birlikte, akademisyenler hala intihal olup olmadığını anlayacaklarını söylüyor. Yapay zeka akademik referansı doğru bir şekilde anlamıyor ve genellikle “şüpheli” referanslar kullanıyor. Bu yollarla ayırt edebildiklerini söylüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir