Google’ın ChatGPT Rakibi Bard Oldukça İyi Ancak Biraz Yavaş Kalıyor

Bu ayın başlarında Google, şimdiye kadarki geliştirdiği en güçlü yapay zeka modeli olarak tanıttığı Gemini‘ı piyasaya sürdü. Google, rakibi OpenAI’ın sahibi olduğu ChatGPT ile yarışabilmek ve daha fazla kullanıcı çekebilmek için kendi yapay zekası Gemini’ı yapay zeka sohbet robotu Bard ile entegre etti.

ChatGPT ve Gemini destekli Bard, hemen hemen aynı klasmanda yarışıyorlar. Bu yüzden Gemini Pro’yu, ChatGPT Plus’a abone olarak kullanabildiğiniz GPT-4 ile karşılaştırmak daha doğru olur.

Karşılaştırmayı 3 temel başlık altında inceliyoruz. Bu başlıkları da yapay zekanın tutarlılığı, hızı ve AI’ın sorulan soruya ne düzeyde yardımcı olabildiğiyle sınırlandırabiliriz.

Hem ChatGPT hem de Gemini Pro, birden çok dil kullanabilen gelişmiş sohbet yapay zekasına sahip. Her ikisi de şu anda ilgili şirketlerin sunduğu en yeni ve en iyi modeller. O yüzden sorulan sorulara bir önceki modellere nazaran daha hızlı ve daha iyi yanıt verecekleri konusunda bir hayli iddialılar. Daha da önemlisi, her ikisi de yalnızca 2021 yılına kadar internette ne olduğunu bilmek yerine, güncel bilgiler üzerinde de arama yapabilmek için eğitildiler.

Karşılaştırmaya başlamadan önce birkaç temel farklılıkları belirtmekte yarar var.

  1. Bard ücretsiz iken ChatGPT Plus’a erişim için aylık 20 dolar ödemeniz gerekiyor.
  2. Ayrıca bazı ek özellikler her iki yapay zekada değişiklik gösteriyor:

Örnek vermek gerekirse Bard, ChatGPT Plus’ın multimodal yeteneklerine sahip değil. Bilmeyenler için ChatGPT Plus, yazıyla alınan girdiye bir görsel ya da videoya ile yanıt verebiliyor. Bard ise bazı girdilere grafikler oluşturarak cevap verebiliyor fakat yetenekleri şu an için bununla sınırlı diyebiliriz. Bard’a da bu multimodal özellik gelecek ancak bu Google’ın henüz yayınlamadığı Gemini Ultra isimli daha ileri bir sürümüyle olacak.

Öte yandan Bard’ın sahip olduğu ancak ChatGPT’nin sahip olmadığı bir özellik de var. Bard kullanıyor iken yapay zekanın size sunduğu diğer taslak yanıtları kontrol edebiliyorsunuz. ChatGPT’de henüz böyle bir özellik bulunmuyor.

Sohbet robotlarını test etmenin zorluklarından biri, aynı girdileri birden çok kez çalıştırdığınızda yanıtların önemli ölçüde değişebilmesi. Yazının devamındaki başlıklarda karşılaştığımız bu büyük farklılıklardan bahsettik. Bunlardan birkaçına göz atalım.

Her iki botu da daha iyi kıyaslayabilmek için her ikisine de öncelikle aynı girdiyi girdik. Göze çapan ilk farklılık, Bard’ın ChatGPT’ye kıyasla daha yavaş olması. Bard’ın aynı girdiye cevap vermesi 5-6 saniye sürerken, ChatGPT’de ise bu süre 1-3 saniye sürüyor.

Bahsedilmesi gereken en önemli konulardan biri de hem OpenAI hem de Google’ın, sohbet robotlarının verebileceği yanıtlara sınırlamalar getirdiği. Bu süreci kısaca şöyle özetleyebiliriz: Geliştiriciler sürekli olarak kuralları çiğnemeye çalışarak yapay zekanın içeriğini ve güvenliğini test ediyor. Bu sayede telif hakları ihlalleri veya ırkçı, zararlı yanıtlar verilmesine karşı önlem alınıyor. Bunun sonucunda genel olarak Google’ın kısıtlamaları ChatGPT’ye kıyasla bir hayli fazla diyebiliriz.

Yapay Zekaya Sorulan Popüler Aramalar

Örnek Bir Kek Tarifi

Karşılaştırmaya devam etmeden önce her iki yapay zekaya da günlük yaşamda yapılabilecek basit birkaç şey soralım. Bunlar genellikle internette yapılan en popüler aramalardan oluşuyor ve başlangıç için oldukça iyi örnekler olabileceğini düşünüyoruz.

Basit bir işlemden başlayacak olursak, her iki yapay zekadan da bize çikolatalı kek tarifi vermesini isteyelim. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı çünkü tarifler bile farklılık gösteriyor.

Örneğin ChatGPT, çikolatalı kek tarifinde kahve kullanmak yerine kaynar su tavsiyesi verirken, Bard ise bu aşamada ünlü bir yemek blogundan kek tarifi örneği alarak cevap veriyor.

Özetlemek gerekirse ChatGPT’nin tarifi daha önce denenmiş ve test edilmiş tariflere yakınken, Bard bu konuda internetteki sonuçlardan örnekler alarak cevap veriyor.

“Çay Hakkında Daha Fazla Bilgi”

Her iki yapay zekadan da bize çay hakkında daha fazla bilgi vermesini istedik. Bu aşamada her iki sohbet robotu da çayın kökeni, türü, kültürü ve sağlığa yararları konusunda genel bilgiler veriyor.

Bard, çay hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için farklı makalelerin bağlantısını verirken, ChatGPT ise içeceğin farklı ülkelerdeki kültürel önemine, küresel üretime, demleme tekniklerine ve çayın kökenine odaklanan dokuz kategoriyle daha kapsamlı bir yanıt veriyor.

Sohbet robotlarının kitap alıntıları veya tavsiyeleri verirken kafalarının karıştığına dair birçok rapor bulunuyor. Yapay zekalar bazen gerçek bir kitaptan örnek vermek yerine, var olmayan kitapları verebiliyor ya da var olmayan alıntılar yapabiliyor.

“116. Sone Ne Anlama Geliyor?”

ChatGPT, Kasım 2022’de halka açıldığında birçok öğrenciye de ders çalışmalarına yardımcı olabilecek yeni yollar sundu. Bu sayede öğrenciler hem gerçek eserler üzerinde hem de tarihi olaylar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabiliyorlar.

Buna bir örnek olarak biz de yapay zekadan gerçek bir eser hakkında bahsetmesini isteyelim. Bilmeyenler için William Shakespeare’in 116. Sone eseri 1609 yılında yazıldığı bilinen çok eski bir şiir.

Bard burada tam olarak isteneni yapıyor ve Sone eserinin temasının “değişmezlik” ve “aşkın ölümsüzlüğü” olduğu hakkında kısa bir özet veriyor. ChatGPT ise şiiri dörtlükler halinde analiz ederek daha kapsamlı bir çıktı sağlıyor.

Genel olarak daha ayrıntılı olduğu için ChatGPT’nin verdiği cevap çok daha kapsamlı. Ancak Bard’ın verdiği cevap daha kısa ve akıl tutması çok daha kolay diyebiliriz.

“Gündoğumunda Papatya Tarlasındaki Bir Atı Resmet”

Yapay zeka denilince akla gelen en önemli konulardan biri de yapay zekanın üretkenliği. Bu konuda şimdiye kadar internet üzerinde birden fazla çalışmaya denk geldik. Yapay zekalar istenilen bir konu hakkında içerik üretmeden önce neredeyse milyarlarca girdiyle eğitiliyorlar.

Bu sayede isteneni tam olarak yerine getirebilmek için sayısız modelle besleniyorlar. ChatGPT, metin ve görüntü yetenekleriyle beraber eğitildiğinden bu konuda oldukça başarılı. Bunun benzer bir örneğini metinsel açıklamalardan görüntüler oluşturan Midjourney yapay zekasında görmüştük.

Discord ile entegre edildiğinde birden fazla kullanıcı, istedikleri görselleri sadece birkaç cümle ile özetleyerek yapay zekaya çizdirebiliyordu.

ChatGPT de multimodal bir yapıya sahip olduğundan bu konuda isteklerinizi geride bırakmıyor.

Oldukça profesyonel ve tam olarak istenilen türde bir görsel diyebiliriz. Asıl önemli olan isteklerin gerçekten tahmin edilemeyecek derecede fazla olması. ChatGPT elinden geldiği kadarıyla istenilen tüm örüntüyü ortak bir görselde buluşturuyor ve kullanıcıya istediği görüntüyü çok yakın bir değerde sunuyor.

Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi Bard’da henüz bu multimodal özelliği bulunmuyor. Bu sebeple Bard yapay zekasıyla bu isteklerimizi yerine getirmemiz şu an için mümkün değil.

“iPhone 15 vs Pixel 8”

Şimdiyse her iki yapay zekaya bir karşılaştırma sorusu soralım. ChatGPT, ilk bakışta iki telefon arasında adil bir karşılaştırma gibi görünecek bir şeyler sunarak her modeli farklı kılan ayrıntıları veriyor. Örnek olarak Apple’ın genellikle yüksek kaliteli donanım kullandığını, performansa ve dayanıklılığa odaklandığını ve kamerasının düşük ışık performansı iyileştirmeleriyle mükemmel kaliteye sahip olacağını söylüyor. Pixel telefonlarının ise genellikle en son donanım yeniliklerine sahip olduğunu ve gece görüşü gibi özelliklerinin bulunduğundan bahsediyor. Ancak fiyatlandırma, kamera çözünürlüğü gibi diğer önemli ayrıntılar konusunda ise hiçbir bilgi vermiyor.

Bard’a gelecek olursak, hem yapay zekanın hem de Pixel telefonunun sahibinin aynı şirket olduğunu söylemekte fayda var. Ancak Bard’ın bu soruyu hiçbir şekilde yanıtlayamadığını belirtelim. Bu da oldukça şaşırtıcı bir detay.

Muhtemelen eğitim verilerindeki sınırlamalar nedeniyle Bard, iPhone 15’in henüz resmi olarak çıkmadığını iddia ediyor. Bu da muhtemelen olarak eğitim verilerinin 2021’in başlarına kadar olmasından kaynaklanıyor.

ChatGPT’nin son veri girişi 2021 olmasına rağmen GPT-4, Nisan 2023’e kadar olan verilerle beraber eğitiliyor. Dolayısıyla daha kapsamlı ve daha güncel bilgiler verebiliyor.

“Epic Games ve Google Davasında Son Durum Nedir?”

İki farklı sohbet robotunun da güncel bir haberi alabilme yeteneklerini doğrudan test etmek için hem Bard’dan hem de ChatGPT’den Epic Games ile Google arasında yaşanan davada son durumun ne olduğunu anlatmalarını istedik.

Tahmin edildiği üzere her iki yapay zeka da en son bilgilere göre cevap verebildi ve her ikisi de Epic Games’in bu davayı kazandığını doğru bir şekilde söyleyebildi.

“Taylor Swift’in ‘Ivy’ Şarkısının Sözlerini Yazar Mısın?”

Bard, Taylor Swift’in bir şarkısının sözleri istendiğinde bu isteği telif haklarını ihlal edebileceği gerekçesiyle gerçekleştiremeyeceğini söylüyor.

Aynı soru ChatGPT’ye sorulduğunda o da farklı bir yanıt vermiyor. Telif haklarından dolayı şarkı sözünü paylaşamayacağını ancak bununla alakalı internette arama yapabileceğini belirterek bu isteği reddediyor.

Sonuç

Yapılan tüm bu girdilere özetle, yapay zeka sistemleri eğitildikleri son verilere göre sorulan sorulara ve istenilen durumlara göre yanıt verebiliyorlar. Yapay zekalar yapıları gereği sürekli eğitilebilen modeller olduklarından dolayı, bir yapay zekanın şu anda gerçekleştiremediği bir istek, bundan haftalar sonra tüm detaylarıyla ortaya konulabilir.

Yapay zeka birçok farklı teknik ve yaklaşımı içeren geniş bir alan. Bu nedenle bu tekniklerin ve uygulamaların gelişimi sürekli olarak devam ediyor.

Yapılan bu testlerin genel itibariyle belirli bir zamanda gerçekleştirildiğini, daha sonraki aşamalarda yapay zekaların hem daha fazla bilgiye sahip olabileceği hem de istenilen bilgileri daha açıklayıcı bir şekilde sunabileceğini söylemeden geçmeyelim. Bu makalede istenilen ancak cevap elde edilemeyen sorular, haftalar belki günler sonrasında bile yapay zekalar tarafından artık cevaplanabilir sorulara dönüşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x