İspanya Başbakanı “Ayaklarından Asılmakla” Tehdit Edildi!

İspanya’da aşırı sağcı Vox Partisi’nin başkanının İspanya Başbakanı Pedro Sanchez hakkındaki sözleri ülke gündemine oturdu.

İspanya’nın Katolonya bölgesinde 2012 yılından bu yana süren bağımsızlık girişimleri devam ediyor.

Katolonya’daki ayrılıkçı girişimler dahilinde 9 Kasım 2014’te yasadışı bir halk oylaması yapılmıştı. Ardından İspanya’dan ayrılmak için 1 Ekim 2017’de bir referandum düzenlenmişti.

Referandum süreçlerinde bulunan, ayrılıkçı suçlardan hüküm giymiş veya yargıları devam eden 400 kadar ayrılıkçı Katalon siyasetçi, sivil toplum kuruluşu yöneticisi ve kamu düzenini bozan kişiler hakkında uygulanması düşünülen genel af yasa tasarısı, İspanyol Meclisi’nde görüşülecek.

Söz konusu af yasası hakkında İspanya’daki aşırı sağcı Vox Partisi’nin genel başkanı Santiago Abascal sert açıklamalarda bulundu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez hakkında “Yasaları çiğneyip ulusal birliği riske atma” suçlamalarında bulundu.

Eleştirilerinin dozunu artıran Abascal, “İspanyol halkının Sanchez’i ayaklarından asmak isteyeceği bir dönem gelecektir” ifadelerini kullandı.

Abascal’ın bu açıklamalarına ilk cevap, Başbakan Sanchez’in başkanı olduğu Sosyalist İşçi Partisi’nden (PSOE) geldi. PSOE’nin meclis sözcüsü Patxi Lopez Santiago, Abascal hakkında, “İspanya Başbakanı’nı hedef alan tehditler kustu ve bu, tüm sınırları aşan totaliter bir kişinin portresinin göstergesidir” şeklinde konuştu.

İspanyol hükümeti, ana muhalefet partisi PP’den aşırı sağcı parti Vox ile ilişkileri kesmelerini talep etti. PP’nin lideri Alberto Nunez Feijoo ise Abascal’ın sözlerini “üzücü” bulduğunu belirterek, “Abascal’ın sözleri Sanchez’in İspanyol halkı arasında duvar örme politikasıyla örtüşüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x