Netanyahu’dan ‘savaş sonrası Gazze’ mesajı: Filistin yönetimi olmayacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye düzenlenen saldırılardan sonra burada Filistin otoritesi istemediklerini söyledi. İsrail Meclisi’nde (Knesset) konuşan Netanyahu, Filistin otoritesinin Gazze yönetiminden muaf tutulmasını planladıklarına işaret etti. Netanyahu, liderliğini yaptığı Likud Partisi üyelerine bu haftaki toplantıda, ‘savaş sonrası Filistin yönetiminin Gazze’de herhangi bir kontrolüne karşı olduğunu’ dile getirdi. Netanyahu, “Savaş sonrası Gazze’de yeniden bir Filistin otoritesi olmayacak, hatta hiçbir Filistin otoritesi olmayacak” ifadesini kullandı.

BIDEN, ‘GAZZE VE BATI ŞERİA FİLİSTİN YÖNETİMİNDE BİRLEŞMELİ’ DEMİŞTİ

Netanyahu’nun söz konusu açıklamalarının, Washington yönetimine ‘yanıt niteliğinde’ olduğu değerlendirildi. Washington Post gazetesi için bir makale kaleme alan ABD Başkanı Joe Biden, İsrail-Hamas arasındaki savaşın sona ermesinin ardından Gazze ve Batı Şeria’nın Filistin yönetiminde olması gerektiğini belirtmişti. Biden, “Barış için çabalarken ve hepimiz iki devletli bir çözüm için çalışırken, Gazze ve Batı Şeria tek bir yönetim yapısı altında, nihayetinde yeniden canlandırılmış bir Filistin Yönetimi altında yeniden birleştirilmelidir” diye yazmıştı. Biden ayrıca “Filistinlilerin Gazze’den zorla göç ettirilmesi, yeniden işgal, kuşatma veya abluka ve toprak kaybı olmamalıdır” demişti.

Geçtiğimiz günlerde Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris de, ‘iki devletli çözüm’ vurgusu yapmıştı. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Harris, yeniden canlandırılmış bir Filistin yönetimi altında birleşmiş Batı Şeria ve Gazze’ye desteğini dile getirdi” ifadeleri yer almıştı.

GAZZE’DE HER 10 DAKİKADA 1 ÇOCUK ÖLDÜRÜLÜYOR

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) işgal altındaki Filistin topraklarındaki temsilcisi Richard Peeperkorn, Gazze’de her 10 dakikada 1 çocuğun öldürüldüğünü belirterek, “Bu anlamda insanlığın en karanlık anına yakın olduğumuzu düşünüyorum. (Gazze için) Kalıcı ateşkese ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu. Peeperkorn, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısına çevrim içi katılarak, İsrail’in ablukası ve yoğun saldırıları altındaki Gazze’deki duruma ilişkin konuştu.

7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaklaşık 16 bin kişinin öldürüldüğünü hatırlatan Peeperkorn, “Öldürülenlerin yüzde 60’ından fazlası kadın ve çocuk. 42 binden fazla kişi de yaralandı” dedi. Peeperkorn, “Gazze’de ortalama her 10 dakikada 1 çocuk öldürülüyor. Bu anlamda insanlığın en karanlık anına yakın olduğumuzu düşünüyorum. (Gazze’de) Kalıcı ateşkese ihtiyacımız var” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x