Son dakika… İsrail’den Gazze’deki hastaneye kanlı saldırı: En az 500 kişi öldü

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik başlattığı “Aksa Tufanı” adlı saldırının ardından bölgedeki çatışmalar 11’inci gününde de devam etti.

ABD Başkanı Joe Biden’in bölgeye yapacağı Ortadoğu ziyareti öncesi gerçekleşen son kanlı saldırıda ise İsrail ordusu, Gazze’de el-Ehli Baptist Hastanesi’ni hedef aldı.

EN AZ 500 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Füzenin hedefi olan hastanede bulunan yüzlerce kişi saldırıda hayatını kaybederken Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ölenler arasında hastaların yanı sıra binaya sığınan yüzlerce kişinin de bulunduğu bildirildi. Çok sayıda insanın ise enkaz altında kaldığı belirtildi.

FİLİSTİN: SAVAŞ SUÇUDUR

Bombalamanın ardından kınama yazısı yayımlayan Filistin Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı “savaş suçu” olarak nitelendirdi. Hamas ise açıklamasında, “Bu bir soykırımdır” ifadesini kullandı. 

Saldırının ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 3 gün yas ilan etti. Öte yandan İran ve Lübnan da 1 gün yas ilan etti.

MAHMUD ABBAS ZİYARETİ YARIDA KESTİ, BIDEN’LA GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETTİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırının ardından Ürdün ziyaretini yarıda kesti

Abbas’ın ABD Başkanı Joe Biden ve diğer liderlerle yarın Amman’da yapılması planlanan ve İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların ele alınacağı toplantıya da katılımını iptal ettiği öğrenildi.

İSRAİL’DEN SALDIRI AÇIKLAMASI

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, saldırının arından düzenlediği basın toplantısında, “Buraya gelmeden önce Gazze birimiyle olay hakkında görüştüm. Elimizde tüm detaylar yok. Olaya dair detaylara bakıp ne olduğunu öğrenecek ve kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi.

Ordu Sözcüsü, Gazze’ye birçok hava saldırısı düzenlendiğini belirterek “Hamas tarafından başarısız roket atma girişimleri ve yalan haber dolaşıma sokma çabaları olduğunu” savundu.

Saldırıya ilişkin İsrail ordusundan yapılan ikinci açıklamada, hastanede “gerçekleşen patlamaya teröristlerin (İslami Cihad) attığı roketlerin sebep olduğu” iddia edildi.

NETANYAHU: FİLİSTİNLİ GRUPLAR YAPTI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “saldırının arkasında İsrail ordusunun değil, Gazze’deki Filistinli grupların olduğunu” ileri sürdü.

RUSYA VE BAE’DEN BM’YE ÇAĞRI

Gazze’deki hastane saldırısı dünyayı da ayağa kaldırdı.

Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), hastane bombardımanı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x